Mendel Rosenbusch

..Bajki wracają do Wrocławia

Mendel RosenbuschMendel Rosenbusch tytułowy bohater to życzliwy staruszek, ulubieniec dzieci, mędrzec, który posiada osobliwą umiejętność czytania z oczu, choćby najskrytszych myśli i może stawać się niewidzialny. Korzystając z tej czarodziejskiej zdolności dokonuje dobrych uczynków na rzecz swoich sąsiadów. Opowiadania są zasobne w trafne morały, uzupełnione humorem i przystępne dla dzieci. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci biorą czynny udział w muzycznej części przedstawienia, ucząc się piosenek.

Mendel Rosenbusch to tytuł zbioru opowiadań napisanych w roku 1929 przez Ilse Weber – żydowską poetkę, dziennikarkę radiową, autorkę wspaniałych piosenek i opowieści dla dzieci. Historie te były czytane dzieciom w niemieckim Breslau przed II wojną światową. Materiał stanowiący fundament przygotowanych spektakli został przekazany Fundacji Bente Kahan przez syna Ilse Weber – Hanusa, obecnie mieszkającego w Szwecji.

Spektakl jest też znakomitą szansą odwiedzenia Synagogi pod Białym Bocianem. Sztuki „Wallstrasse 13” i „Głosy z Theresienstadt” obejrzało około 12 tysięcy uczniów dolnośląskich gimnazjów i liceów. Spotkania z pedagogami zaowocowały wiedzą o potrzebie prezentowania przedstawień kierowanych również do młodszych klas.

Autorstwo: Ilse Weber
Adaptacja i reżyseria: Bente Kahan
Tłumaczenie: Agniszka i Konrad Imielowie
Scenografia: Yoav Rossano
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Kasiukiewicz
Występują: Anna Błaut, Jacek Wilantewicz
Czyta: Paweł Okoński
Światło i dźwięk: Maciej Marchewka

Comments are closed.