„Przywracać Pamięć. Holokaust na terenie Galicji” [ekspozycja zakończona]

 

Wystawa -  Przywracać pamięć. Holokaust na terenie Galicji.Zapraszamy na wernisaż wystawy: „Przywracać Pamięć. Holokaust na terenie Galicji”

15 maja 2015 (piątek), godzina 16:00

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a, Wrocław.
Ekspozycja wystawy potrwa do lipca 2015 roku i będzie dostępna dla zwiedzających na pierwszym piętrze wrocławskiej synagogi. Wstęp wolny. Informacje o wystawie:

Galicja – dawne europejskie centrum Judaizmu, z różnorodnym żydowskim życiem i kulturą, które uległo zagładzie w wyniku Holokaustu. Wystawa stanowi retrospektywną podróż ukazującą dramatyczne losy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego na terenie Borysławia, Drohobycza i okolic. Szczególne miejsce zajmują wspomnienia profesora Józefa Lipmana dotyczące tragicznych losów jego rodziny. Poświęcono także dużo uwagi osobom, które narażając życie swojej rodziny i własne ratowały Żydów przed niechybną śmiercią. Należą do nich między innymi Else i Berthold Beitz odznaczeni medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Na 23 tablicach w języku polskim i angielskim zebrano fotografie i teksty ukazujące przedwojenne życie Galicji. Wystawę uzupełniają teksty publicystyczne i artykuły prasowe.

Wystawa przygotowana została przez przedstawicieli: Aktion Sühnezeichen Friedensdienste oraz Organization of Drohobycz, Boryslaw and Vicinity Survivors and Descendants. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *