« Wróć do Wydarzeń

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – bezpłatny koncert i spotkanie autorskie [28.01]

Początek:
28.01.2018 17:00
Koniec:
28.01.2018 19:00
Koszt:
Free
Organizator:
Fundacja Bente Kahan
Telefon:
071 782 81 23
Email:
bilety@fbk.org.pl
Miejsce:
Synagoga Pod Białym Bocianem
Adres:
ul. Włodkowica 5a, Wrocław, Polska

W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na wydarzenia do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem:

-spotkanie autorskie z dr. Tomaszem Cebulskim poświęcone książce „Auschwitz po Auschwitz” (g. 17:00)

– Bezpłatny koncert muzyki klasycznej „Głos wyzwolony” poświęcony wybitnym żydowskim kompozytorom, którzy nie przestali tworzyć nawet w nazistowskich obozach śmierci (g. 18:15)

WSTĘP BEZPŁATNY

Więcej informacji:

godzina 17.00
Spotkanie z Dr. Tomaszem Cebulskim poświęcone książce „Auschwitz po Auschwitz. Polityczne i międzynarodowe aspekty funkcjonowania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau 1980-2010″ 

Powoli i mozolnie w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat dowiadujemy się, czym był Auschwitz-Birkenau. Zapominamy o nim i odkrywamy go na nowo. Mimo intensyfikacji globalnych badań i interpretacji w ostatnich dwóch dekadach przegrywamy walkę z czasem, ponieważ na naszych oczach odchodzą ostatni świadkowie faktycznego Auschwitz – ci, którzy przeżyli, aby nieść świadectwo, a jednak po wyzwoleniu napotykali często na mur niezrozumienia, obojętności i globalnej ciszy.

Tamten Auschwitz powoli odchodzi, ale co pozostaje? Wraz z autorem zastanowimy się czym jest Auschwitz dla współczesnych i w jaki sposób wielotorowo skonstruowana jest o nim pamięć.

godzina 18:15
Koncert muzyki klasycznej: „La Voix libérée” – Głos Wyzwolony.

W programie między innymi: 
V. Ullmann, S. Laks, M. Ravel, E. Bloch

Zespół w składzie: 
Łukasz Hajduczenia – baryton
Mira Graczyk – sopran
Jan Skopowski – wiolonczela
Kristina Raczynska – fortepian

Hołd pamięci oddany wybitnym żydowskim kompozytorom, którzy nie zaprzestali tworzyć nawet w nazistowskich obozach śmierci. Godzinny program obejmuje cykl utworów o zróżnicowanych charakterze i brzmieniu, które – w wykonaniu kameralnego zespołu – przybliża słuchaczom odcienie klasycznej muzyki żydowskiej oraz jej różnorodność stylistyczną.

Program koncertowy projektu obejmuje aranżacje oraz oryginalne utwory kompozytorów tworzących w obozach w Auschwitz i Terezinie. „Głos wyzwolony” to muzyczny pamiętnik, testament żydowskich artystów, a jednocześnie –pomnik milionom ich rodakom i współwięźniom wzniesiony z dźwięków, w języku, którego nie można uwięzić, zniewolić ani zabić.

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

iCal Import + Google Calendar